Tilbage til Nyheder
25.01.2010

Nye regler for tilkøb til Microsoft Dynamics AX

Microsoft introducerer en række ændringer til reglerne omkring tilkøb til Microsoft Dynamics ERP løsninger for at harmonisere på tværs af løsninger og landegrænser.

Disse ændringer har stor indflydelse på Dynamics-kunders muligheder for at tilkøbe funktionalitet og brugere til deres Dynamics-løsning - alt efter om de har et opdateringsabonnement og hvilken version, deres Dynamics-løsning er.

Microsoft håber at kunne frigøre ressourcer fra intern administration til at supportere deres kunder og partnere med den seneste teknologi og funktionalitet til deres ERP løsninger.

Nedenfor er et oprids af de nye regler, hvad disse ændringer kan betyde for dig.

______________________________________

1. marts 2010
Nye regler i forbindelse med lancering af Order Central

Fra denne dag kan kunder der kører på en usupporteret version af deres Microsoft Dynamics AX løsning kun tilkøbe ekstra moduler eller brugere** såfremt de har et aktivt opdateringsabonnement.

Har kunden et aktivt abonnement?

Kører kunden på en
supporteret version?

Kan der tilkøbes yderligere
moduler eller brugere?

Ja

Ja

Ja

Ja

Nej

Ja

Nej

Ja

Ja

Nej

Nej

Nej

Har du ikke et aktivt abonnement samt er på en usupporteret version - og har du behov for at foretage tilkøb til din licens, skal du således enten tegne abonnement eller opgradere til en supporteret version.

______________________________________

1.juni 2010
Microsoft Dynamics AX

Fra denne dato vil det ikke længere være muligt at foretage tilkøb til sin Microsoft Dynamics AX løsning hvis man ikke har abonnement - dvs. uanset hvilken version man kører på.

Har kunden et aktivt abonnement?

Kører kunden på en
supporteret version?

Kan der tilkøbes yderligere
moduler eller brugere?

Ja

Ja

Ja

Ja

Nej

Ja

Nej

Ja

Nej

Nej

Nej

Nej

 

Hvad betyder ændringerne for din løsning?

Har du et aktiv opdateringsabonnement

Har du et aktivt opdateringsabonnement på din Dynamics-løsning og anvender du en supporteret version af Dynamics AX, så har de ændrede licensregler ingen påvirkning på dine tilkøbsmuligheder.

 

Har du ikke et aktiv opdateringsabonnement

Har du ikke et aktivt opdateringsabonnement eller er du på en usupporteret version, skal du være opmærksom på nedenstående datoer for at være sikker på at kunne tilkøbe til din løsning fremover:

  • Pr. den 1. marts 2010 kan du kun tilkøbe ekstra moduler, brugere og database, hvis du kører på en supporteret version* af Microsoft Dynamics ERP løsning (AX eller NAV).
  • Pr. den 1. juni 2010 skal du have et aktiv opdateringsabonnement på din Dynamics-løsning for at kunne tilkøbe yderligere funktionalitet, brugere og database.

* Pr. 20. januar 2010 er de supportede versioner således:
Microsoft Dynamics AX:  Microsoft Dynamics AX 2009, Microsoft Dynamics AX 4.0 & Microsoft Dynamics AX 3.0


Masser af  fordele med et opdateringsabonnement

Vidste du, at du med et opdateringsabonnement på din Dynamics-løsning får adgang til en en lang række fordele, som bl.a.:

  • Adgang til gratis produktopgraderinger og -opdateringer, produktrettelser, service packs og hotfixes.
  • Rettidige og regelmæssige frigivelser og hotfixes, som hjælper med at overholde evt. ændrede lovgivningsmæssige krav.
  • 100 % tilbagekøbsværdi på din nuværende Microsoft-løsning
  • Adgang til Microsoft CustomerSource - et helt Microsoft univers af informationer - downloads, dokumentation, supportinformation, sikkerhedsopdateringer & fejlrettelser, online undervisning, særtilbud, nyheder og arrangementer.

Kontakt os for yderligere information.